poniedziałek, 22 listopada 2010

szybka szarlotka na kruchym spodzie
To przepis na bardzo szybką szarlotkę i jednocześnie idealną dla tych, którzy nie mogą się przekonać do własnoręcznego zagniatania kruchego ciasta (w tym mnie do niedawna). Szarlotka jest bardzo efektowna, dzięki warstwie ubitej piany z białek na wierzchu ciasta.Uwaga: z samego miksu  mąki bezglutenowej ciasto będzie miało bardzo kleistą konsystencję dlatego koniecznie trzeba dodać mąkę kukurydzianą. W wersji glutenowej bierzemy zwykłą mąkę pszenną.


5 jajek (dużych)
3 szklanki mąki (ok. 2 mąki bezglutenowej + 1 mąki kukurydzianej)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 kostka masła roślinnego/margaryny
1/2 szkl + 2 łyżki stołowe cukru
ok. 1 1/2 kg jabłek świeżo uduszonych z dodatkiem cukru i cynamonu (do smaku) lub 1 duży słoik już gotowych

  • Rozdzielić białka od żółtek.
  • Z białek ubić sztywną pianę, na koniec dodać 1/2 szklanki cukru
  • Do żółtek dodać 2 łyżki cukru i masło - dokładnie zmiksować. Dodać mąkę i proszek do pieczenia i miksować kolejne 5 min.
  •  Otrzymane ciasto będzie miękkie i może się trochę kleić (zwłaszcza z mąki bezglutenowej), ale powinno dać się uformować ręką w kulę. Ciasto podzielić - 3/4 rozprowadzić lekko ugniatając ręką na dnie oraz bokach formy wyłożonej papierem do pieczenia, resztę włożyć do lodówki.
  •  Spód ponakłuwać widelcem i zapiec w temp. 200C, ok. 10-15 min., aż  delikatnie się zarumieni. Wyjąć i obniżyć temperaturę w piekarniku do 175 C.
  • Na zapieczone ciasto wyłożyć jabłka, następnie pianę z białek (można ją po prostu delikatnie rozprowadzić szpatułką, żeby wyglądała bardziej efektownie można formować łyżką równe porcje piany i układać jedną obok drugiej), a na koniec delikatnie posypać kruszonką z wyjętego z lodówki ciasta.
  • Piec kolejne 25-30 minut, piana powinna się zapiec i lekko zrumienić, podobnie jak kruszonka. Po wyłączeniu piekarnika ciasto powinno jeszcze trochę w nim postać, żeby beza trochę się podsuszyła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz